Να εκφράσω και γω τις απόψεις μου στο θέμα:
Χάρη το "Όλες οι κατασκευές πάνω από το κτήριο πρέπει να αποτελούν ένα ενιαίο αισθητικό σύνολο" ούτε κι αυτός που το σκέφτηκε νομίζω δεν ξέρει τι σημαίνει.

Ίσως Ισμήνη να είχε στο μυαλό του συνδεδεμένες κατασκευές, ενιαίου αισθητικού συνόλου. Τέτοιες παρόλες όμως σε νομοθεσία νομίζω ότι θίγουν πρωτίστως τους μελετητές μηχανικούς και κυρίως τους αρχιτέκτονες. Και συ βρε παιδί μου κάνε την πέργκολα 2.40 να μην έχει κενό.

Όσο αφορά τα μηχανοστάσια νομίζω ότι καλώς δεν αναφέρονται πλέον στον ΝΟΚ. Σήμερα υπάρχουν ανελκυστήρες που λειτουργούν με διαφόρους μηχανικούς τρόπους και πολλοί απ' αυτούς περικλείονται εντός του φρεατίου τους. Θέλεις ξεχωριστό χώρο μηχανοστασίου; τότε Εντός Σ.Δ. Εκτός αν βρίσκεται υπογείως. Το ίδιο βέβαια και για όλους τους χώρους ηλεκτρομηχανολογικών (πισίνας, κυλιόμενης σκάλας κλπ).

Τέλος έχω και εγώ την ίδια άποψη για κατάργηση του Σ.Δ. και έλεγχο μόνο Σ.Ο και κάλυψης, τα οποία 2 μεγέθη θα πρέπει να είναι δυναμικά να συμπληρώσω και ως προς τη διαμόρφωση του πραγματοποιούμενου ύψους.
Αν είναι να δίνονται κίνητρα υπέρβασης μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους και δόμησης για πράσινες κατασκευές και φυτεμένα δώματα, πόσο μάλλον πρέπει να δίνονται αντίστοιχα κίνητρα για κτίρια που δεν θα εξαντλούν την μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου. Είναι προτιμότερη η φύτευση σε γη παρά σε δώματα.